Legenda

Dzień dobry

Drodzy Rodzice, kochane dzieciaki serdecznie witam wszystkich. Przesyłam Wam kilka propozycji zabaw na środę 29.04.2020r. Życzę miłej zabawy.

1. Na samym początku zapraszam do zabawy muzyczno – ruchowej przy piosence pt. „Głowa, ramiona”

Powtarzajcie te same ćwiczenia co dzieci na filmie.

2. Posłuchajcie teraz uważnie Legendy o Lechu, Czechu i Rusie”

Przed wiekami trzej bracia Słowianie – Lech, Czech i Rus wędrowali w poszukiwaniu miejsca, gdzie mogliby zamieszkać wraz ze swoim ludem. Szukali lasów bogatych w zwierzynę i jezior pełnych ryb. Podróż nie była lekka, często napotykano rzeki, które spowalniały wędrujący naród. Mimo lęków i trudów podróży Słowianie pokładali nadzieje i wierzyli w mądrość swoich królów. Mijały tygodnie, aż wreszcie ujrzeli wielkie obszary żyznych równin. Liczne rzeki przecinające teren mieniły się w słońcu. Gdy nadszedł czas postoju Rus przemówił do swych braci:
– Moi ludzie są już zmęczeni trudami tych poszukiwań. Wiem, że tutaj będzie nam dobrze, tu właśnie będzie nasza osada. Na tych równinach powstaną nasze domostwa. Czech i Lech pożegnali się z bratem, składając przy tym obietnice, że jeszcze się spotkają. Pozostali bracia ruszyli w stronę słońca. Wybrali tę drogę ze względu na Czecha, który lubił promienie słoneczne i ich ciepło. Podróżowali wiele dni, aż ich oczom ukazały się wielkie góry. Tam też rozbili obóz. Czech spoglądał z podziwem na wysokie góry i rzekł do brata: – Kocham ciepło słońca, jak pozostanę tu w wysokich górach będę mógł zawsze być blisko niego. Ziemie są tu żyzne. Więc dalej bracie musisz podążać sam, ja i mój lud osiedlimy się tutaj.

Lech wiedział, że musi dalej szukać miejsca dla swego ludu, jednak trudno było rozstawać mu się z bratem. Nadszedł w końcu dzień w którym pożegnał Czecha, zanim jednak odjechał w swoim kierunku przypomniał bratu o złożonej przez trzech braci przysiędze, że jeszcze się spotkają. I tak Lech ruszył w drogę. Po długiej wędrówce postanowili odpocząć w cieniu rozłożystego dębu. Nagle ich oczom ukazał się piękny widok. W górze, nad
ich głowami krążył ptak. Jego białe pióra lśniły w zachodzącym słońcu. Rozglądał się po okolicy swoim przenikliwym wzrokiem. Lech dostrzegł w białym orle odwagę, dumę i piękno. Postanowił, że to właśnie tutaj zostanie ze swoim ludem. Skoro orzeł wybrał to miejsce na swój dom, więc i on je wybiera. Wielki ptak właśnie lądował w swym gnieździe na szczycie wielkiego dębu. To był niesamowity widok, ujrzeć tak pięknego , białego orła
na tle czerwonego, zachodzącego słońca. Lech wybudował gród, ludzie zakładali swoje gospodarstwa, które stawały się coraz większe. Wszyscy mieli pod dostatkiem jedzenia i czuli się bezpiecznie. Biały orzeł często odwiedzał gród Lecha. Podziwiał jego piękno oraz mądrego gospodarza. Z czasem pierwszy gród Lecha nazwano Gnieznem. Wiele lat
później Gniezno zostało pierwszą stolicą Polski. A biały orzeł stał się znakiem Polaków.
Do tej pory jest naszym godłem.

Po wysłuchaniu legendy porozmawiajcie z dziećmi na jej temat:

– jak nazywali się trzej bracia?

– czego szukali wędrując po świecie?

– co skłoniło Lecha do zakończenia wędrówki?

– jak nazwano gród – miasto, który założył Lech i co było jego znakiem?

– jakie miasto zostało pierwszą stolicą Polski?

– a teraz jakie miasto jest stolicą Polski?

3. Teraz zapraszam was do zabawy ruchowej pt. „Orły szukają gniazd”

Na dywanie możemy np. położyć w różnych miejscach np. czerwone kartki papieru, albo białe. Dziecko porusza się po dywanie na hasło rodzica Gniazdo dziecko – staje na wybranej przez siebie kartce papieru. Zabawę powtarzamy kilka razy.

4. Następnie zapraszam do zabawy pt. „Podziel wyraz na sylaby”

Do zabawy potrzebne są po dwa klocki drewniane. Rodzic dzieli każdy wyraz na sylaby – uderza rytmicznie w dwa klocki a dziecko to samo powtarza ( wyrazy: Polska, ojczyzna, godło, flaga, stolica, orzeł, Warszawa )

5. Teraz proponuje trochę ruchu do muzyki „Walc kwiatów” P. Czajkowskiego.

Do zabawy będzie potrzebna chustka, spróbujcie poruszać się do tej muzyki w sposób przez siebie wymyślony, chustka niech tańczy z wami przy muzyce.

6. Możecie jeszcze pokolorować kolorowankę np. godło

Pamiętacie na jakie kolory należy pokolorować godło? Jak nie poproście rodziców o pomoc, Kochani Rodzice wydrukujcie dzieciom taką kolorowankę. Starannie pokolorujcie ją a po skończonej pracy posprzątajcie kredki na swoje miejsce.

Dziękuje za wspólną zabawę.

Pozdrawiam Małgorzata T.

Miłego dnia