Lubię liczyć

Dzisiaj środa, a to dzień, w którym kształtujemy kompetencje matematyczne. Do naszego dzisiejszego zadania będziemy potrzebować kartki, na której w 10 rzędach napiszemy działania do wypełnienia. Powinno to wyglądać tak: 5+6=…….., pod spodem kolejne 10 – 8 =……… . Przygotujmy pięć przykładów na dodawanie i pięć przykładów na odejmowanie. Będą też potrzebne przedmioty do liczenia około 10 lub 15, w zależności od umiejętności naszego dziecka. Mogą to być, np.: kredki, makaron, zapałki, małe klocki, kostki domina. Następnie tworzymy dzieciom zadania, np.: W ogródku babci Eli rośnie 5 róż i 6 lilii. Ile kwiatów rośnie w ogródku? Zadaniem dziecka jest podanie wyniku. Rodzic mówi wolno zadanie, a dziecko układa przed sobą przedmioty do liczenia, następnie podaje wynik. Przypominamy dziecku, który znak oznacza dodawanie, a który odejmowanie i prosimy, aby wpisało wynik tego zadania. Zadanie przykładowe na odejmowanie: W wazonie było 10 kwiatów, 3 kwiaty zwiędły. Ile zostało kwiatów w wazonie? Dziecko powinno najpierw odliczyć 10 przedmiotów, potem zabrać trzy i obliczyć ile zostało. Wynik wpisuje do przygotowanego działania.

A teraz piosenka z tamtego roku, niektórzy znają i sobie przypominają. A kto nie zna próbuje śpiewać. Tekst poniżej….

Śpiewające Brzdące – „Jesteś mamo skarbem mym”.

1. Kiedy mija noc i dzień nastaje, Zawsze mówisz mi – witaj kochanie. Po czym tulisz mnie, czule całujesz, Więc zaśpiewam Ci, to co ja czuję. Proszę otwórz serce swe, Niech w nie wpadną słowa te, Które Tobie teraz ja, Podarować właśnie chcę.

Ref. Jesteś mamo skarbem mym, Kocham Ciebie z całych sił. Jesteś wszystkim tym co mam, Wszystko Tobie jednej dam. (2x)

2. Kiedy mija dzień i noc nastaje, Mówisz – miłych snów, moje kochanie. Po czym tulisz mnie, czule całujesz, Więc zaśpiewam Ci, to co ja czuję. Proszę otwórz serce swe, Niech w nie wpadną słowa te, Które Tobie teraz ja, Podarować właśnie chcę. Ref. Jesteś mamo skarbem mym, Kocham Ciebie z całych sił. Jesteś wszystkim tym co mam, Wszystko Tobie jednej dam. (2x)

Miłej zabawy….pozdrawiam gorąco Magda P.