Matematyczna śmieciarka

Na dzisiejszych zajęciach pobawimy się w matematyczną śmieciarkę. Będziecie potrzebować dwóch kartek papieru, dwóch patyczków – możecie je zastąpić dwoma kredkami tej samej długości lub paskami papieru oraz dużo małych klocków lub innych przedmiotów. Na początku przypomnijcie sobie znak nierówności:

< >

Pamiętacie?
Gdyby w środku tych znaków narysować zęby te znaki przypominałyby nam paszczę potworka, który zawsze zjada to czego jest więcej. Teraz wyobraźcie sobie że ta paszcza to śmieciarka, która lubi zjadać śmieci. A śmieci to wasze klocki!
Połóżcie przed sobą dwie kartki papieru tak, żeby była między nimi przerwa i wykonajcie następujące zadania:
– połóż 2 klocki na pierwszej kartce i 5 klocków na drugiej kartce. Na której jest więcej? Teraz ułóż znak w ten sposób, żeby otwierał się w tą stronę po której jest więcej śmieci. Sprawdź czy dobrze wykonałeś zadanie:


  <     

połóż 3 klocki na pierwszej kartce i 1 klocek na drugiej kartce. Na której jest więcej? Teraz ułóż znak w ten sposób, żeby otwierał się w tą stronę po której jest więcej śmieci. Sprawdź czy dobrze wykonałeś zadanie:

   > 

połóż 4 klocki na pierwszej kartce i 3 klocki na drugiej kartce. Na której jest więcej? Teraz ułóż znak w ten sposób, żeby otwierał się w tą stronę po której jest więcej śmieci. Sprawdź czy dobrze wykonałeś zadanie:

    >   

połóż 5 klocków na pierwszej kartce i 3 klocki na drugiej kartce. Na której jest więcej? Teraz ułóż znak w ten sposób, żeby otwierał się w tą stronę po której jest więcej śmieci. Sprawdź czy dobrze wykonałeś zadanie:

     >   

następne zadanie wymyśl sam! Podyktuj je mamie albo tacie i sprawdź czy dobrze je wykonali!

Dzisiaj pobawimy się również w ogrodnika. Spróbujcie założyć własną hodowlę szczypiorku. Do wykonania tego zadania potrzebna będzie cebula, pojemnik lub doniczka i trochę ziemi. Nasypcie do pojemniczka ziemi i wsadźcie cebulkę tak, żeby nie była cała zakryta. Podlejcie wodą i postawcie na parapecie. Pamiętajcie o codziennym podlewaniu!!! Za dwa tygodnie będziecie mieć własny szczypiorek. Jeśli nie macie w domu ziemi ani cebulki to zadanie możecie wykonać w ciągu najbliższych dni.