Motyle na łące

Dzisiaj dowiemy się skąd się biorą motyle. Na pewno zastanawialiście się czy motyle wykluwają się z jajek tak jak kurczęta czy może rodzą się tak jak ludzie w specjalnym motylim szpitalu?

Motyle dzielą się na samice i samców. Samica to pani motyl a samiec to pan motyl. Na liściach i łodygach roślin samice motyla składają jaja, z których wylęgają się gąsienice. Ciało gąsienicy składa się z głowy, z segmentów tułowia i odwłoka. Gąsienice żywią się roślinami. Jedzą dużo i szybko rosną. W pewnym momencie gąsienica przestaje jeść, przyczepia się do łodygi, nieruchomieje i stopniowo zmienia się w poczwarkę, która żyje wewnątrz kokonu. Po upływie odpowiedniego czasu poczwarka przeobraża się w motyla. Kokon pęka i wydostaje się z niego motyl. Jego skrzydła są miękkie i wilgotne. Motyl rozkłada skrzydła i czeka aż słońce je osuszy. Pokarmem dorosłych motyli jest nektar kwiatów i częściowo sfermentowane owoce. Motyle żyją bardzo krótko – w zależności od gatunku od kilku godzin do kilku miesięcy.


źródło:
http://zabawyzpanianutka.pl

Teraz posłuchajcie piosenki Bal na łące – poćwiczcie swoją pamięć i spróbujcie nauczyć się słów.

I. Kiedy świeci słoneczko,
to na łące nad rzeczką
świerszcze stroją skrzypeczki
do wiosennej poleczki.

II. Dylu – dylu już grają,
grube bąki śpiewają,
myszki tańczą poleczkę,
sapią przy tym troszeczkę.

III. A trzy małe biedronki
nie chcą tańczyć tej polki
i czekają na walca,
aby tańczyć na palcach.

Łąka to wyraz, który rozpoczyna litera ł. Ta litera rozpoczyna też inne wyrazy: łódka, łóżko, łodyga, łyk, łamać, łopata.
Popatrzcie na obrazek – czy ta litera coś Wam przypomina?

Jest bardzo podobna do litery l – różni się tylko kreseczką. Poćwiczcie jej pisanie na magicznej tacy i spróbujcie ją odnaleźć w dowolnej książeczce. Kto znajdzie 10 literek może się nazwać Literowym Mistrzem!!!! Pamiętajcie o prawidłowym pisaniu – literę zaczynamy pisać od góry ……..piszemy literkę l, dodajemy kreseczkę i mamy nasze ł.

Pozdrawiam Was serdecznie i życzę miłej nauki piosenki!!!