Organizacja czasu

Dzień dobry... dzisiaj zaproponuję Wam zajęcia związane z kalendarzem. Dlaczego? Co jakiś czas warto wracać do tych wiadomości i powtarzać nazwy pór roku, dni tygodnia i nazwy miesięcy, aby je dzieciom przypomnieć i utrwalić. Wiem, że zdecydowanie łatwiej opanować przedszkolakom pory roku i dni tygodnia, a z miesiącami jest po prostu trudniej.

Zadanie na dziś to właśnie powtórzenie pór roku i dni tygodnia w odpowiedniej kolejności i policzenie ich. Warto też zadać pytanie „Co jest następne?” gdy dzieci wymienią już 4 pory roku (w odpowiedniej kolejności) i dni tygodnia. Dzięki temu dowiemy się jak nasze dziecko radzi sobie z tymi umiejętnościami i czy są potrzebne codzienne ćwiczenia, aby dobrze to przyswoiło. Jest to jednak tylko zadanie wprowadzające. Zadaniem docelowym jest obejrzenie filmu edukacyjnego utrwalającego nazwy miesięcy: https://www.youtube.com/watch?v=mUXa5Hg_QzI .

Mam też propozycję na ćwiczenia ruchowe ze skakanką lub kawałkiem sznurka, wstążki. Sznurek układamy tak, aby tworzył linie prostą na podłodze. Następnie prosimy, aby dziecko wykonało następujące ćwiczenia: przeskakiwanie przez sznurek „żabką”(od jego początku do końca), przeskakiwanie na prawej nodze, przeskakiwanie na lewej nodze, przeskakiwanie ze skrzyżowanymi nogami, przejście po sznurku stopa za stopą, przejście po sznurku idąc tyłem.

Teraz sznurek układamy na podłodze tak, aby tworzył pętelkę (trochę jak mała litera „e” tylko przedłużona) i prosimy o wykonanie następujących ćwiczeń: przejście po linie stopa za stopą, przejście po linie bokiem, przejście po linie bokiem krzyżując nogi, przejście po linie tyłem. Ćwiczenia powinny być wykonywane wolno i precyzyjnie.

Kolejnym zadaniem jest zabawa w naleśnika. Jest to bardzo dobre terapeutyczne ćwiczenie, dzięki któremu pobudzimy wszystkie receptory na ciele naszego dziecka. Potrzebny jest do tego koc. Rozkładamy go na dywanie. Prosimy, aby dziecko położyło się na kocu z rękami wzdłuż ciała. Głowa powinna się znajdować poza kocem i zawijamy w koc (dość ciasno) naszą pociechę, „zwijamy naleśnika”, potem go trochę ugniatamy (rodzaj masażu). Następnie prosimy, aby spróbowało samodzielnie się odkręcić. Jeśli zabawa podoba się dziecku, warto ją wykorzystywać częściej podczas codziennych zabaw.

Dobrej zabawy:-) Magda P.

Dzień dobry,
Dzisiaj zapraszam Was do stolicy Francji – Paryża. Właśnie tam krasnal opowie Wam o wieży Eiffla i będziecie mogli samodzielnie zbudować ją z puzzli.

Zapraszam do miłej zabawy!
Agnieszka