Pożegnanie z Misiem Teddym

Kończy się rok przedszkolny a wraz z nim kończymy naszą przygodę z Misiem Teddym. Naszym przedszkolakom jako nielicznym z całej Polski udało się ukończyć wszystkie moduły międzynarodowego projektu edukacyjnego „Mały Miś w świecie Wielkiej Literatury” . Wymagało to od nich wiele pracy, cierpliwości i zaangażowania.

Nasz projekt rozpoczęliśmy od wędrówki zdjęcia Teddego po domach. Miś towarzyszył dzieciom w wieczornym czytaniu. Wspaniałe prace plastyczne pozwoliły nam utworzyć niezwykły album prezentujący bajki z dzieciństwa Rodziców. W ten sposób zrealizowaliśmy moduł „Książki dzieciństwa” i rozwinęliśmy nasze zainteresowania czytelnicze.

Moduł „Mały Miś w świecie emocji” pomógł nam poznać i zrozumieć nasze emocje. Bardzo długo rozmawialiśmy o naszych uczuciach – tych dobrych i tych złych, których nie da się uniknąć. Nauczyliśmy się je rozpoznawać i zrozumieliśmy jak wpływają na nasze funkcjonowanie. Dowiedzieliśmy się jak powinny wyglądać nasze reakcje na wydarzenia, które nas smucą, denerwują i złoszczą. Wspólnie stworzyliśmy „Kuferek emocji”, który pomagał nam w trudnych chwilach. Dzięki niemu wiedzieliśmy jak zareagować w chwilach złości, strachu i przygnębienia oraz jak pokonać trudne emocje.

Realizacja modułu „Dbamy o zdrowie z Małym Misiem” pozwoliła nam utrwalić wiedzę dotyczącą zdrowego stylu życia i zrozumieć możliwości dokonywania wyborów sprzyjających zdrowiu. Poznaliśmy piramidę żywienia. Nauczyliśmy jak ważne jest zdrowe odżywianie i samodzielnie przygotowywaliśmy zdrowe szaszłyki, koktajle i kanapki. Poprzez zabawę badawczą z brokatem zrozumieliśmy jak ważne jest dokładne mycie rąk. Wspólnie świętowaliśmy „Światowy Dzień Mycia Rąk” i „Dzień Zdrowego Śniadania”.

Moduł „ Eko -kalendarz” znacznie rozszerzył nasze zainteresowania przyrodnicze i wiedzę o ochronie środowiska. W przedszkolu obchodziliśmy „Dzień słonia” i „Dzień ochrony delfina” – poznaliśmy ciekawostki z życia tych zwierząt. Wspólnie z młodszą grupą zorganizowaliśmy obchody „Święta Ziemi”. Braliśmy udział w ekologicznym quizie i warsztatach plastycznych. Wykonaliśmy piękny napis a maluszki ekologiczne drzewo. Zaprezentowaliśmy nasz przedszkolny ekologiczny hymn „Leśne duszki”. Te działania uwaliły naszą ekologiczną wiedzę i ekologiczne nawyki. Wiemy jak chronić przyrodę w naszym najbliższym otoczeniu, jak segregować śmieci i dbać o naszą planetę.


„Misiowe laboratorium czterech żywiołów „ wprowadziło nas w świat eksperymentów, doświadczania i obserwowania. Rozszerzyliśmy nasze kompetencje w zakresie nauk przyrodniczych, technologii, inżynierii i nauki tworzenia prostych instrukcji słownych. Na podstawie przeprowadzonych eksperymentów stworzyliśmy „Księgę eksperymentów Małego Misia” według kategorii: ogień, ziemia, woda, powietrze . Samodzielnie wykonaliśmy instrukcje do każdego doświadczenia. Jednocześnie nauczyliśmy się zasad bezpieczeństwa, których musieliśmy przestrzegać przy takich działaniach. Przeprowadziliśmy eksperymenty z gasnącą świeczką i świecącą meduzą. Próbowaliśmy odpowiedzieć na pytanie: ”jaki kształt ma woda?”, stworzyliśmy własne wulkany z lawą i kolorową tęczę w słoiku.

Mały Miś i supertajny projekt – to moduł na który wszyscy czekaliśmy z niecierpliwością. Do ostatniej chwili nikt z nas nie wiedział jakie zadania będziemy musieli wykonać. Dowiedzieliśmy się, że musimy zorganizować „ Dzień Niezapominajki” i stworzyć kartki dla naszych Super Bohaterów. Długo rozmawialiśmy o ważnych wydarzeniach i osobach w naszych życiu. Próbowaliśmy znaleźć i określić naszych bohaterów. Wszystkie dzieci zgodnie podjęły decyzję, że największymi bohaterami posiadającymi super moce są Rodzice.


Przez ten rok Teddy nauczył nas wielu pożytecznych rzeczy. Towarzyszył nam nie tylko w realizacji zadań, ale też codziennych zabawach w przedszkolu i poobiednim czytaniu. I mimo, że kończymy tą niezwykłą przygodę Miś może być z nam codziennie. Wystarczy otworzyć książkę i wybrać się w niezwykłą podróż po świecie literatury.