Zajęcia zdalne

Dzień dobry, w związku z wprowadzeniem nowych obostrzeń zamieszczam propozycje zajęć dla przedszkolaków przebywających w domu.

  1. Posłuchajcie piosenki o pisankach i postarajcie się opowiedzieć co zapamiętaliście – https://www.youtube.com/watch?v=HhkpcqoWoA8 .
  2. Posłuchajcie wiersza i odpowiedzcie na pytania.

PISANKI     Dorota Gellner

Patrzcie, ile na stole pisanek!

Każda ma oczy malowane, naklejane.

Każda ma uśmiech kolorowy

i leży na stole grzecznie,

żeby się nie potłuc przypadkiem

w dzień świąteczny.

Ale pamiętajcie! Pisanki

nie są do jedzenia

Z pisanek się wyklują

Świąteczne Życzenia!

Pytania do wiersza:

  • O czym opowiadał wiersz?
  • Jak wyglądały pisanki?
  • O czym mamy pamiętać?
  • Co wykluje się z pisanek?

3. Jak zrobić tradycyjne pisanki?

BARWNIKI

Barwniki mogą być m.in.: z łupinki białej i czerwonej cebuli, kurkumy, buraka, herbaty lub kawy. Jajka wrzucone do takich barwników nabiorą żółtego, czerwonego, brązowego lub zielonego koloru. Kraszanki można zostawić pomalowane na jednolity kolor albo ozdobić np. naklejkami lub wydrapać igłą rozmaite wzory.

WZORY

Kolejnym sposobem na tradycyjne pisanki jest technika batikowa. Polega ona na malowaniu wzorów za pomocą rozpuszczonego wosku. Najprościej jest wykonać je za pomocą szpilki wbitej w patyczek. Łebek szpilki zanurzasz w roztopionym wosku i rysujesz na jajku dowolne wzory. Następnie trzeba ugotować jajko na twardo na dowolny kolor i zetrzeć wosk – tam, gdzie się znajdował, jajko nie zmieni koloru i dzięki temu powstanie jasny wzór.

WŁASNORĘCZNE ZDOBIENIE

Jeszcze innym sposobem na zrobienie pisanek jest własnoręczne zdobienie. Możesz je wykonać pędzelkami, flamastrami czy nawet kredkami. Możesz wykorzystywać również wszelkiego rodzaju koraliki, brokat, kolorowe pióra, włóczkę – wszystkie chwyty dozwolone! Jest to zdecydowanie najbardziej czasochłonny sposób tworzenia tradycyjnych pisanek, jednak efekty potrafią być oszałamiające!

4. Pisanki- wybierzcie dowolny sposób i wspólnie wykonajcie pisanki.

Miłej zabawy…

Gorąco pozdrawiam :-)Magda P.