„Urodziny Królowej Wód”

Dzień dobry,
Dzisiaj posłuchajcie uważnie opowiadania o wodzie. Wiecie już czym jest ekologia i po co segregujemy śmieci. A teraz dowiecie się jakie znaczenie ma woda.

Królowa Wód ma dziś urodziny. Przybyło na tę uroczystość wielu gości. Każdy życzył jej dużo szczęścia i podarował prezent. Wszyscy dobrze się bawili, ale królowa zastanawiała się dlaczego jak co roku, nie przypłynęły ryby zamieszkujące rzeki, a żaby nie uświetniły uroczystości swoim koncertem. Zawołała więc kropelkę z oceanu. Poprosiła, aby ta niezwłocznie wyjaśniła tą sytuację. „Kropla wpadła więc do strumienia, strumień płynie od niechcenia. Do strumienia wpada struga, najpierw jedna, potem druga. I już jako spora rzeczka, strumień dotarł do miasteczka. Płynie kropla niezbyt szybko, to za listkiem, to za rybką. Aż tu nagle młode pstrągi mówią „Kryj się, wodociągi!” Naszą kroplę coś chwyciło i wciągnęło z wielką siłą. I już kropla płynie rurą, gdzie jest ciemno i ponuro. Przerażoną i zemdloną, kroplę w filtrach oczyszczono. I po chwili szumi w kranie, w filtrowanym, czystym stanie. Z kranu wpadła wprost do pralki, gdzie się prały jakieś halki. Prąd po pralce kroplę toczy, mydło kroplę gryzie w oczy. Wreszcie bardzo wyczerpana, zaplątała się w falbanach. Teraz wisząc koło pieca, tak piecowi się poleca: Grzej mnie piecu jak najwięcej żebym miała wolne ręce. Gdy się znowu stanę parą to ucieknę jakąś szparą.” Na to rzecze piec zdziwiony „Kto ty jesteś?”
-„Jestem kropla, bardzo potrzebna, kropla wody.
-Komu?
-Ludziom.
-Do czego?
-Do picia, mycia i gotowania, zmywania naczyń i do sprzątania.
-Skąd przychodzisz kropelko?
-Z rzeki.
-Oj, to nie jesteś czysta, bo do rzeki wpływają ścieki.
-W gości brudna nie przychodzę. Piorą mnie do czysta w drodze.
-Jaką odbywasz drogę?
-Przez różne sitka, filtry i rury, płynę coraz bardziej czysta o dziwo, do góry.
-Twoja czystość warta pochwały…

-Moja? To wielu ludzi trud niebywały, by do picia, do prania, do mycia dla was i dla ludzi wszystkich nie zabrakło nigdy w kranach wody czystej.”

Źródło: https://www.wysokieobcasy.pl/akcje-specjalne/7,168569,24934329,gdzie-strumyk-plynie-z-wolna.html?disableRedirects=true

Podobało się Wam opowiadanie?
– W jaki sposób kropla wody trafiła do mieszkania?
– Do czego używają ludzie wody w domu?
– Komu oprócz ludzi potrzebna jest woda?
– Czy woda z rzeki nadaje się bezpośrednio do spożycia? Co trzeba zrobić z taką wodą?
– Czy kropla wody była zadowolona z tego, że znalazła się w kranie?
Woda ma ogromne znaczenie nie tylko dla człowieka. Bez wody nie istniałoby życie. Potrzebują jej ludzie, rośliny, zwierzęta…. i dlatego musimy dbać o czystość rzek i jej oszczędzanie.
Pomyślcie jak Wy w domu możecie oszczędzać wodę?


Zapraszam Was do pracy plastycznej….Waszym zadaniem będzie narysować rzekę. Do pracy możecie użyć różnych materiałów – kamyczków i muszelek. Możecie wyciąć elementy z kolorowego papieru i nakleć je na karton
Życzę miłej zabawy!
Agnieszka S.